La comunità romena si incontra e si racconta attraverso storie quotidiane, punti di vista, fatti di cronaca, appuntamenti e novità, per non dimenticare le radici e per vivere meglio la distanza dal paese natale.
Informazioni utili per i romeni che vivono in Italia, per conoscere le opportunità che la realtà circostante offre e divenire cittadini attivi.

Comunitatea Românească în Italia

Locul unde comunitatea românească se regăsește zilnic în știri, noutăți, mărturii, informații și sfaturi, pentru a nu uita rădăcinile și a trăi mai bine departe de țara natală. Informații utile pentru românii care trăiesc în Italia, despre oportunitățile pe care le oferă realitatea din jur și pentru a deveni cetățeni activi.

Bun găsit pe site! Benvenuto!

Comentează articolele publicate! Commenta gli articoli pubblicati!

sabato 14 giugno 2008

Italia-România 1-1: Mutu, îngerul şi demonul speranţei tricolore

Ce aproape am fost să învingem campioana mondială! Vineri seară, în cel de-al doilea meci din Grupa Morţii, România şi Italia au terminat la egalitate, 1-1, după un meci în care tricolorii au arătat tupeu, valoare şi patriotism. Protagonostul partidei a fost Adi Mutu, Briliantul deschizând scorul, dar ratând, la 1-1, şansa uneia dintre cele mai mari victorii din istoria fotbalului românesc. Din fericire, rămânem în cărţi pentru calificare.
Spre deosebire de partida precedentă, băieţii noştri au început mult mai cu tupeu şi, în chiar primele secunde, Adi Mutu reia peste o centrare trimisă de Paul Codrea. Italienii şi-au arătat şi ei colţii, în minutul nouă, când reluarea cu capul a lui Del Piero, din doar trei metri, a fost deviată în lovitură de colţ de Dorin Goian. A fost apoi rândul nostru să fim periculoşi. În doar cinci minute, tricolorii au realizat ceea ce nu izbutiseră în întreg meciul cu Franţa: trei şuturi pe poartă. Primul i-a aparţinut lui Mutu, în minutul 15. Bine lansat în careu de Codrea, „Briliantul” nu îl poate învinge însă pe Buffon, din unghi. Portarul italian a avut mari emoţii şi în minutul 17, la lovitura liberă de la 35 de metri executată senzaţional de Tamas, şi mai ales la cea expediată de Cristi Chivu în minutul 20, deviată de Pannuci în bară. Fază la care, încercând să oprească o contră a adversarilor, Raţ şi Rădoi se lovesc cap în cap, ultimul rămând întins pe gazon şi fiind în cele din urmă înlocuit cu Dică. Piţi a fost nevoit să rişte şi acest lucru era să ne coste. În minutul 27, Luca Toni îşi pune în valore detenta, dar lovitura sa de cap nu prinde spaţiul porţii. Pe o contră tăioasă, bandajat la cap, Răzvan Raţ prinde un şut violent, de la 30 de metri. Italienii au însă noroc şi mingea ocoleşte stâlpul din dreapta al porţii lui Buffon. Utimele cinci minute au aparţinut în totalitate squadrei azzurra. Bogdan Lobonţ a făcut însă adevărate minuni, respingând în corner lovitura de cap trimisă de Chiellini în minutul 41 şi pe cea expediată de Toni la un interval de 60 de secunde. Lobby a fost bătut în minutele de prelungire de acelaşi atacant al lui Bayern, dar brigada norvegiană a anulat golul pe motiv de offside. Decizie greşită a scandinavilor dar, din fericire, tabela a rămas neschimbată. Repriza a doua a început cu schimbarea la faţă a lui Adi Mutu. Fără doar şi poate printre cei mai slabi tricolori ai primului mitan, „Briliantul” prinde un şut puternic în minutul 54, pentru ca, 60 de secunde mai târziu, să deschidă scorul: Tamaş trimite o nouă minge lungă, Zambrotta trimite greşit spre Buffon, iar Mutu profită, introducând mingea în poartă. Din păcate, nu ne-am bucurat decât un minut. La faza imediat următoare, se restabilteşte egalitatea, Panucci împingând mingea în poarta goală, din doar 2 metri, la singura greşeală din apărarea noastră din primele două meciuri de la acest Campionat European. După doar două minute, tricolorii trec pe lângă golul doi. Florentin Petre primeşte o minge bună în careu, dar şutul său din unghi este blocat. Moment în care Donadoni riscă şi îl introduce pe Cassano în locul lui Perotta. Piţi răspunde şi în îl schimbă pe autorul ratării precedente cu maratonistul Bănel Nicoliţă. Şi stelistul îşi încearcă norocul în minutul 70, dar şutul său este blocat de Chiellini. Italienii răspund cinci minute mai târziu, când Toni trimite bine pentru De Rossi, care trimite cu capul, dar Lobonţ se remarcă din nou, arcuindu-se fenomenal. Şi a venit minutul 80... Acest minut de care probabil de vom aduce aminte toată viaţa. Daniel Niculae cade în careu la un duel cu Panucci, Henning arată tărie de caracter şi dictează penalty, dar Adi Mutu ratează. Şut pe centrul porţii, fără probleme pentru Buffon. Păcat, păcat, mare păcat...

ROMÂNIA Lobonţ 9 - Contra 7, Tamaş 9, Goian 9, Raţ 8 - Codrea 9, Rădoi 7 (Dică '22 6), Chivu 7 - Petre 5 (Nicoliţă '59 8), Mutu 7 (Cosiş '88) - Daniel Niculae 7. Selecţioner: Victor Piţurcă.

ITALIA Buffon 8 - Zambrotta 5, Panucci 8, Chiellini 8, Grosso 8 - Pirlo 6, De Rossi 7, Perrotta 7 (Cassano '57 5), Camoranesi 6 (Ambrossini '85) - Toni 8, Del Piero 8 (Quagliarella '77). Selecţioner: Roberto Donadoni.

OMUL MECIULUI: Tom Henning (NOR).
Sursa: Antena3.Sport.