La comunità romena si incontra e si racconta attraverso storie quotidiane, punti di vista, fatti di cronaca, appuntamenti e novità, per non dimenticare le radici e per vivere meglio la distanza dal paese natale.
Informazioni utili per i romeni che vivono in Italia, per conoscere le opportunità che la realtà circostante offre e divenire cittadini attivi.

Comunitatea Românească în Italia

Locul unde comunitatea românească se regăsește zilnic în știri, noutăți, mărturii, informații și sfaturi, pentru a nu uita rădăcinile și a trăi mai bine departe de țara natală. Informații utile pentru românii care trăiesc în Italia, despre oportunitățile pe care le oferă realitatea din jur și pentru a deveni cetățeni activi.

Bun găsit pe site! Benvenuto!

Comentează articolele publicate! Commenta gli articoli pubblicati!

mercoledì 17 settembre 2008

Roma-CFR Cluj 1-2: CFR, eşti Cul(io)!

Debut de senzaţie pentru campioana României în Liga Campionilor! CFR s-a impus pe Stadio Olimpico cu 2-1 în faţa Romei lui Totti, după o dispută în care Culio a reuşit meciul carierei, semnând cele două reuşite ale formaţiei sale. Clujenii au impresionat printr-o organizare tactică ireproşabilă, prin dăruire şi, mai ales, prin valoare.
Ironizat după numirea ca principal al CFR-ului, Trombetta a pregătit atent disputa de pe Olimpico. Iar băieţii lui au început meciul curajos şi modern. Au ţinut mingea departe de propria poartă şi au încercat să ia pulsul apărării romane. În minutul 13 vine primul avertisment pentru amfitrioni, Kone având o şansă bună, dar şutul său este pe centru, fără emoţii pentru Doni. Biciuiţi de fluierăturile proprilor fani, gazdele forţează, iar acest lucru se vede imediat. Mai întâi Vucinici trage puţin pe lângă după o centrare a lui Cicinho, apoi tot atacantul muntenegrean loveşte bara. Şi, din păcate, inevitabilul se produce în minutul 17. Culio pierde uşor o minge în faţa lui De Rossi, mijlocaşul italian centrează şi Panucci pune capul pentru 1-0. Clujenii îşi revin greu, timp de câteva minute după gol legea fiind făcută de elevii lui Spaletti. Pe margine, Totti şi Montella râd cu poftă, gândindu-se probabil că meciul este rezolvat. Nu e aşa! Dubarbier îl încearcă de la circa 20 de metri pe Doni, pentru ca în minutul 25 să-i facă o minge lui Culio, argentinianul trăgând frumos, dar ineficient. Chiar se poate! Şi vine minutul 28. Un-doi de senzaţie Culio-Trică, primul şutând sănătos de la marginea careului. GOOOL! Romanilor nu le vine să creadă, clujenii jubilează. O fac continuând să atace. Iar Trică are şi el şansa golului, dar nu îşi reglează bine tirul. Românii chiar joacă. Gazdele nu au idei, toate atacurile lor finalizându-se cu centrări respinse cu uşurinţă de defensiva condusă de Cadu. Iar pe contraatac, Clujul este aproape de a da lovitura în minutul 40. În situaţie de trei contra trei, Dani surprinde, ia faza pe cont propriu şi îl întinde pe Doni, care reuşeşte însă să respingă. Baskakov fluieră, punând capăt unei reprize excelente pentru campioana României. Deja cu probleme de efectiv, Spaletti este nevoit în debutul părţii secunde să-l schimbe pe Panucci, accidentat. Cassetti-Loria este noua linie de fundaşi centrali a romanilor. CFR profită şi acelaşi Culio prinde cel mai frumos voleu din cariera sa şi face 2-1. Incredibil! Tehnicianul gazdelor, în stare de şoc, îl introduce pe Totti. Publicul explodează şi deja se gândeşte la egalare şi victorie. Dar tot românii fac legea. Mureşan bate excelent o lovitură liberă, mingea trecând puţin pe lângă, apoi arbitrul trece cu vederea un fault în poziţie de ultim apărător al lui Cicinho la Culio. Un roşu ar fi închis probabil meciul. Roma încearcă să strângă rândurile, este precum o fiară rănită, dar lipsită de idei. Nimic nu le iese giallorossilor, în timp ce clujenii joacă cu o dezinvoltură pe care numai marile echipe din Ligă o au. Trombetta îl baga pe Peralta în locul lui Trică, decarul campioanei făcând un meci foarte bun. Fostul interist este aproape de 3-1 la prima atingere de balon, doar bara salvându-i pe amfitrioni de la umilinţă. Dar pentru fani, este deja prea mult. Huiduielile şi fluierăturile ating paroxismul. Spaletti nu mai are ce face şi mai bagă un vârf. Montella intră pentru ultimul sfert de oră al meciului. Cele mai importante 15 minute din istoria CFR-ului. Minutele de final sunt apăsătoare. Dar CFR-ul rezistă. Ba mai mult, Pereira pătrunde senzaţional, driblând tot ce întâlneşte în cale, dar defensiva romană reuşeşte să respingă în ultimul moment. Presiune Romei întârzie. Iar Dubarbier este aproape de 3-1. Dar nu mai contează o ratare. Importantă rămâne o seară magică de septembrie, când o cvasinecunoscută echipă din România a uimit Europa. Formaţii AS ROMA Doni - Cicinho, Cassetti, Panucci, Riise - De Rossi, Aquilani - Taddei, Baptista, Tonetto - Vucinic. Antrenor: Luciano Spalletti. CFR CLUJ Stăncioiu - Tony, Cadu, Sousa, Pereira - Mureşan, Dani - Culio, Trică (Peralta 68), Dubarbier (Panin 86) - Kone. Antrenor: Maurizio Trombetta.
Sursa: Antena 3 Sport